#FUNFACTS
Talk Dirty To Me (of niet)
Seksuele voorlichtingstelling
Door Femke de Jong, vwo 6
Op 25 en 26 februari stond er een grote witte truck op de parkeerplaats van de school. Dit was niet zomaar een truck, maar een truck met een theater erin! Alle havo 4-, vwo 4- en vwo 5- klassen mochten hier voor CKV een voorstelling van theatergroep Oostpool & theatergroep Sonnevanck bijwonen. In TALK DIRTY TO ME (of niet) gaven drie acteurs een interactieve voorstelling over verhalen, taboes, grenzen en wensen, (on)waarheden rondom seks.
Taboedoorbrekend
Soms met beschroomde hilariteit, soms met plaatsvervangend ongemak keken de leerlingen naar de voorstelling en overlegden zij over de vragen van de acteurs. Zo was er bijvoorbeeld de quiz ‘fuckfacts’, waarin een stelling werd geponeerd en de zaal die gesplitst werd moest aangeven of het waar was of niet. De veronderstelling dat jongens vaker zin hebben in seks dan meisjes is bijvoorbeeld onwaar. “Dat wisselt namelijk van persoon tot persoon en moment tot moment”, zei de quizmaster na de stemming met een kalm muziekje eronder en een spotlight op haar wijze gezicht in de microfoon.
Grenzen aangeven
Daarnaast werd het, door het gebruik van een veelzijdig decor, muziek en lichten, een theaterstuk met veel humor en actie. De acteurs waren relatief jong en gebruikten taalgebruik en lichaamsstaal die goed bij leerlingen als doelgroep passen. De eerlijke, persoonlijke verhalen van de acteurs maakten indruk. Grenzen aangeven, seks onterecht als wedstrijd zien, praten met je partner ondanks dat het ongemakkelijk is of er nog helemaal niet aan toe zijn en dat dat helemaal O.K. is, kwamen aan bod. Hierdoor kreeg de voorstelling een persoonlijkere laag en werd de informatie op een vaak leukere, meer memorabele manier overgedragen dan deze klassen gewend zijn.
Aanrader!
Na ongeveer een uurtje gingen de deuren van de truck weer open en stapten de leerlingen de heerlijke voorjaarszon in. Hier kregen zij van hun CKV-docent een opdracht uitgereikt. In die opdracht moesten zij een reflectie op de voorstelling schrijven en een zakelijke mail aan de schoolbestuursvoorzitter of de voorstelling ook op andere scholen gezien zou moeten worden. Een grote meerderheid vond van wel!
Al met al was het een bijzondere ervaring, zowel de truck als de voorstelling- en heeft iedereen in elk geval veel gelachen en geleerd.